KIRSHDORF IN TIROL

IMG_0719

Kirscdorf in Tirol, Wilder Kaiser Dağları eteklerinde mini mini bir köy. En yakın bilinen kayak merkezlerinden Saint Johann’a 5, Kidzbühel’e ise 12 km uzaklıkta.
Almanca’da kilise anlamına gelen ‘Kirsche’den esinlenen bir isme sahip Kirscdorf. Köyün ortasındaki kilisenin olduğu yerde 2.ve 3. yy.’da bulunan Roma evi göçlerden sonra yıkılınca 12.yy.’da yerini Gotik bir binaya bırakmış, son olarak 1815-16 yıllarında da bugünkü hali olan kiliseye dönüşmüş. 18.yüzyılda sadece bir kilise ve otelden oluşan köy bugün 3689 nüfusa sahip.
Köyün en önemli ekonomik kaynağı; kışın kayak, yazınsa paragliding, hiking, motor gezileri ve çim kayağından dolayı turist çekmesi. Köyün ortasından geçen nehirde (Grossache Nehri) yazın rafting yapmak da mümkün. Kışın tüm oteller, dünyanın dört bir yanından gelen kayakçılarla dolup taşarken; yazın da motor gezilerine çıkmış motorculara ev sahipliği yapıyor. Trekking yapmak ise her mevsimde mümkün.

IMG_0715

Kayak okullarında Kasım ayında başlayan hummalı hazırlık çalışmasının arkasından Aralık’tan Mart sonuna kadar kayak sezonu en üst düzeyini yaşıyor. Eğer kayak yapmaktan vaktiniz kalırsa Kayak okulunun (ScheeSportSchule) içerisinde kayak okulunun sahibi David’in eşi Jacky’nin işlettiği küçük bir cafe var, lattesini denemenizi şiddetle tavsiye ederim.
Avusturya’nın Türkiye’de kayak yapılan yerlerden en büyük farkı Alp’lerde pist haline getirilebilecek her alanın kayak yapılacak hale getirilip tesislerle donatılmış olması. Hemen hemen tüm tesislerin yanından bir T-Bar ya da lift denilen vagon şeklindeki teleferiklerle dağın tepesine çıkmak ve farklı farklı pistlerden kaymak mümkün. Seçenek çok olunca kayılacak pisttin zorluğu ve hangi pist olacağı tamamen kayakçının önceliklerine kalıyor. Bu bölgede bulunan St. Johann in Tirol ve Waidring-Steinplatte en kolay ulaşılabilen kayak bölgeleri ki Kirscdorf’taki teleferiklerde dahil 157 km lik bir kayak pistine ve 55 farklı teleferiğe sahip.

DSCN1259
Dağlardan kaymak istemeyenler için Cross Country Skiing de bir başka seçenek. Normal kayaktan biraz daha ince, uzun ve hafif olan bu kayaklar ile düz yolda paten yaparcasına yürümek mümkün ayrıca olağanüstü kondüsyon gerektiren bir spor. Kayakta olduğu gibi ağır ve yürümesi oldukça zor olan kayak botlarından giymek yerine daha hafif botlar giyiliyor. Bu botların ön tarafında bulunan kilit sistemi ile kayağa sadece önden bağlanılıyor, böylece topuk kısımlarını kaldırıp sadece ayakların ucuyla iterek ilerleniyor. Bu bölge cross countryciler için meşhur Kaiserlopen Trails’e sahip, yani kayaklarınızı yerleştirip belirli bir iz üzerinde daha kolay kaymanızı sağlayan ray izleridir.

IMG_0718
Bu bölge, hem çocuklar hem de kayağa yeni başlayanlar için tam bir cennet. En küçük yerleşim yerlerinde bile bir ScheeSchule (Ski School-Kayak okulu) var. Köy çok küçük olunca kayak hocalarının çoğu da köyde yaşayanlardan oluşuyor. Doğal olarak kışın kayak hocası olan birine yazın dağlarda hayvanları otlatırken rastlayabiliyorsunuz.
Bu bölgenin en önemli özelliklerinden biri, çoğu otelin aileler tarafından yönetiliyor olması. Dolayısıyla bir şirketin sahip olduğu ve yönettiği profesyonel otel ağlarından farklı olarak hem daha rahat hem de daha sıcak bir ortam sizi bekliyor. Kirscdorf Köyü’nü bir de farklı bir gözle görmek isterseniz atların çektiği kızaklı arabalarla dolaşmanız da mümkün ve oldukça keyifli. Üşümemek için çok sıkı giyinmenin önemini sanırım hatırlatmaya gerek yok.
Yöre halkı yoğun geçen kış döneminin ardından akşamları 5-6’dan sonra evlerinde toplanıp barbekü yapmaktan, Pazar günleri ise dağlarda yürüyüşe çıkmaktan çok hoşlanıyor. Bu arada yazın bisiklet sporuyla ilgilenenler için de dağlar ve nehir kıyıları mükemmel parkurlarla dolu.

Fotoğraflar: Banu Demir, Göksel Demir

Reklamlar
Bu yazı Yurtdışı içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s