Navy Pier, Chicago

Navy Pier,  Michigan Gölünün kenarında 1010 metre uzunluğunda bir iskeledir. 1916 yılında, iskele, tam iki yıl süren inşaatın sonunda tam 4.5 milyon dolara mal olmuş. İskele ilk yapıldığında dünyanın en büyük iskelesi konumundaymış.

20100430-1131-IMG-350 20100430-1125-IMG-349

İskelenin ana dizayn amacı; Michigan Gölü üzerinde buharlı gemilerle yapılan hem insan hem de kargo taşımacılığını kolaylaştırmakmış ama zamanla insanların sosyalleşmek için biraraya geldiği bir alan haline dönüşmeye başlamış. Bu da halihazırda olan iskeleye birçok yeni yapılanmanın eklenmesine ön ayak olmuş. Günümüzde ise restaurantları, çocuklar için eğlence alanları, balo salonu, sinema (Navy Pier IMAX) tiyatro salonları (Chicago Shakespeare Theatre), konser alanı (Pepsi Skyline Stage), kongre/fuar alanları, müzesi (Chicago Children’s Museum) ve birçok alandan görünebilen büyük dönme dolabı (Ferris Wheel) ile bugün Chicago’yu ziyarete gelen tüm turistlerin mutlaka uğradığı bir nokta.

20130316-2240-IMG-389

İkinci Dünya Şavaşı sırasında Navy Pier, Ağustos 1941’de, ordunun, teknik eğitim yerine ihtiyacı olunca toplam 4.5 yıl boyunca halka kapatılarak tamamen ordu tarafından kullanılmış. 1943 yılında Chicago içerisinde 3 farklı okulda askeri eğitim devam ederken okul alanları yetmeyince bu sefer de okula dönüştürülmüş.

1989 yılında Metropolitan İskele ve Sergi Komisyonu Navy Pier’ın konrolünü ele almış ve 200 milyon dolara günümüzdeki haline getirmiş.

Eğer yolunuz Chicago’ya güzel bir havada hele de yazın düşerse Navy Pier’den kalkan bot turlarından birini mutlaka alın. Bot gezisi, hem müthiş Chicago resimleri çekmenizi hem de Michigan Gölünden doyasıya faydalanmanızı sağlayacak. Ya da bisiklet kiralayıp göl kenarında nefis bir gezintiye çıkın. Eğer Halloween ya da Yılbaşı zamanı yolunuz düşerse de emin olun mutlaka bir sergiye rastlarsınız, ama tavsiyem çok dışarıda dolaşmayın çünkü Chicago’nun kendine has donduran bir havası var. Rüzgar Şehri de denen Chicago’nun bu isminin sebebini anlamanın en anlamlı yeri bol rüzgarlı Navy Pier olabilir!!!

20130316-2244-IMG-390

Benim için Navy Pier’in olmazsa olmazı, Bubba Gump. Eğer deniz mahsülleri seviyorsanız mutlaka gidin. Bubba Gump’ın ismi Tom Hanks’in oynadığı Forrest Gump filminden geliyor. Gitmeden evvel şansınız olur ise filmi mutlaka yeniden izleyip gidin, yemek sırasında oradaki personel film ile ilgili size değişik sorular sorabilir. Masanızda iki adet tabela göreceksiniz; ‘Run Forest Run’ tabelasını çevirdiyseniz, personel yanınızda durmayacak ama birşeyler ısmarlamak istiyorsanız ‘Stop Forest Stop’ tabelasını çevirmeniz lazım ki siparişinizi alsınlar. Bu arada personelin doğumgünü olan kişilere söyledikleri çok özel bir ‘Happy Birthday’ şarkısı var.. Eğer rastlamaz iseniz mutlaka kendiniz için isteyin. Çok eğlenceli…

20130316-2305-IMG-138 20130316-2316-IMG-143

Reklamlar
Bu yazı Yurtdışı içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s