Christmas Zamanı; Malmö

Malmö, İsveç’in güneyinde yer alan bir sahil şehri. İsveç’in aslında 3. büyük kenti, nüfusu ise sadece 664.000 civarında. Malmö ile Danimarka’nın başkenti Kopenhag arasında alttan trenlerin, üstten ise araçların gittiği Oresund Köprüsü, 2001 yılında yapılmış ve iki ülkeyi birbirine bağlamış.

 

Yılbaşı öncesi Türk Hava Yolları’ndan yanacak millerime ait bilgi gelince, milleri yanmadan kullanmak için bir Avrupa yolculuğu yapmaya karar verdim. Henüz nereye gideceğime karar verememişken Facebook’ta İsveç’li arkadaşım Anna ile konuşuyorduk ki, spontane bir şekilde İsveç’e gitmeye karar verdim.

 

Anna ile arkadaşlığımız 1985-86 yılına kadar gidiyor. İngiltere Nescot College’a giderken en yakın arkadaşlarımdan biri olmuştu. Anna, aslında Helsinborg doğumlu ama son yedi yıldır Malmö’de yaşıyor. Helsinborg ile Malmö şehirleri oldum olası birbirleriyle çekişir, şehirlerinin özelliklerini birbirleriyle kıyaslarlarmış. Örneğin; Helsinborg’lular Danimarka’ya bir vapur ile 20 dakikada geçebilmek ile öğünürlerken Oresund Köprüsü’nün yapımıyla bu avantaj Malmö’ye geçmiş. Ama Malmö’de Helsinborg’a karşı hep Avrupa’ya daha yakın olmakla övünürmüş. İsveç, her ne kadar bizim çok soğuk olarak bildiğimiz bir ülkede olsa Gulf Stream akıntısı ile Malmö’nün aslında o kadar soğuk bir iklimi olmadığını öğrenmek beni şaşırtıyor.

 

Malmö, neredeyse dümdüz olacak bir alana kurulmuş, öyle ki insanlar çoğunlukla istedikleri yere bisikletle ulaşıyor. Ama bir yandan da hiç de ucuz bir yer degil. Anna, kiraların inanılmaz yüksek olduğunu anlatıyor. İnsanlar genelde küçük dairelerde yaşıyorlar. İkea’nın İsveç firması olduğunu düşününce içimden; tabii ki diyorum!,, Danimarka’da ise daireler hem daha küçük hem de daha pahalı imiş. Bazı evlerin banyoları bile odaların içinde küçük bir duş sistemi şeklindeymiş.

anna records anna sahnede

Henüz birbirimizi yeni tanıdığımız ve ileri ki hayatımızda ne olacağımıza dair hiç birşey bilmediğimiz o yıllarda, bir Jazz şarkıcısı arkadaşım olacağı söylenseydi, bana cok uzak gelebilirdi. Jazz müziği hep sevmişimdir, Anna da, erkek arkadaşı Mattias da Jazz sanatçıları. Hatta Mattias geçtiğimiz Eylül ayında solo bir konser ile Akbank Jazz Festivali’ne katılmış. Benim de onları ziyaret ettiğim bu kısa süre içerisinde ikisinin de konserlerine gitme fırsatım oluyor.

jazz kulüp mattias

 

Bir ülkeyi turist olarak ziyaret ettiğimde de mutlaka yerli halktan birileri ile tanışmaya çalışırım ama bir de eski bir arkadaşım varsa, işte o zaman hakikaten çok farklı oluyor. Mattias’ın performansının olduğu akşam Jazz Kulübü’nde ve 2 gece sonraki Anna’nın Helsinborg’taki konserinde de İsveç’li arkadaşları ile tanışma fırsatım oldu. İnsanların Christmas çoşkusunu gözlemlemek ve onların yakınlığını duyumsamak müthiş keyifliydi.

Biraz şehirden bahsedecek olursak, Malmö; büyük metropolitanlarla kıyaslandığında küçük bir şehir de olsa Old Town’u oldukca büyük ve etkileyici, neredeyse kendimi Münih ya da Frankfurt’ta gibi hissettim. Açıkcası tarz olarak ta bir Alman şehri havası da var. Meydan İskandinavya’nın en büyük meydanı imiş. Meydanın orta yerinde kral 5. Kral Gustav Adolf’un oldukça heybetli bir heykeli var.

king gustav anıtı

Tam Christmas öncesi olduğu için sokaklar cok renkli ve hareketli. Her yerde büyük çam ağaçları rengarenk ışıklar ile cıvıl cıvıl süslenmiş. Sokaklar Christmas şarkıcıları ile dolu. En çok ta metal yuvarlak kaplar içinde yakılan mumları sevdim. Hem yerde, hem de ağaç şeklinde inanılmaz dekoratif gözüküyorlar. Meydandan yukarı doğru yürürken sokağın tam ortasında yer alan bronz müzisyen heykelleri çok hoşuma gidiyor, 1985 yılında Yngven Lundell tarafından yapılmış, hava erkenden kararıyor ama ben fotoğraf çekmeye devam ediyorum.

bronz müzisyenlersokak şarkıcılarımumlarmumdan ağaç

 

 

Sokaklarda dolanırken annemin bayılacağını düşündüğüm bir şapkacı buluyorum Manchaster’dan geldiğini öğrenince sohbet ediyoruz, hatta beni kırmayıp poz bile veriyor. Konu konuyu açıp şapkacının konserlere gittiğini öğrenince, Anna ile bir sonraki Jazz konserinde karşılaşmak için sözleşiyorlar.

şapkacı

Malmö Kalesi, şehrin görülmesi gereken yerlerinden birisi, İskandinavya’nın en eski Rönesans döneminden kalan kalesiymiş. 1434 yılında Danimarka, İsveç ve Norveç’in kralı olan Kral Eric tarafından yaptırılmış. O zaman bu üç ülke biraradaymış. Kalenin yeri o zamanın savaş kriterlerine göre önemli bir yerde, çünkü hem Öresund’daki gemi trafiği gözlenip, hem de şehrin batısı buradan rahatlıkla izlenebiliyormuş. Danimarka’nın paraları ise 1536 yılına kadar bu kalede basılmış. Zaman içerisinde yeni binalar eklenerek kale giderek büyütülmüş. III. Christian döneminde kaleye Gothik ve Rönesans dönemi tarzına ait birçok yapılanma eklenmiş, örneğin çevresi su dolu bir hendek ile çevrilmiş. Kalede İsveç bayrağı 26 Şubat 1658 yılından beri salınıyor. Ama tarih içerisinde kale, bir Danimarkalıların, bir İsveçlilerin olmuş.19 yüzyıl’da ise hapishaneye çevrilmiş. Bu da kalenin dizaynına yepyeni ayrıntılar eklemiş, yeni pencere demirleri gibi.. Uzun yıllar hapishane görevi gören kale, 1909 yılında tamamen boşaltılmış ve sonraki yıllarda gördüğü renovasyonlar ile bugünkü haline getirilmiş, ve bir kısmı müze haline dönüştürülmüş. Kalenin içerisinde öğle yemeği yiyebileceğiniz ya da kahve içebileceğiniz bir de güzel cafe var.

malmö kalesi

 

Şehrin her yerinden görünen inanılmaz uzun bir bina dikkatimi çekiyor çünkü genelde diğer binaların yüksekliği 4-5 katı geçmiyor. Turning Torso adı verilen bina, İspanyol Santiago Calatrava tarafından dizayn edilmiş. 190 metre ile İsveç’in en yüksek binasıymış. Anna gerçekten binanın döndüğünü söylüyor, salon görüntümüzün sürekli değişmesinin ne kadar eğlenceli olabileceğini düşünürek gülüyoruz. Bu arada binada kiralar inanılmaz yüksekmiş.

 

Eğer Malmö’ye yaz aylarında gitme fırsatınız olur ise Folkets Park’ı da sakın atlamayın. Deniz kenarında da mutlaka bir yürüyüş yapın.

parktaki windmil

 

Almanya’da yaşadığım yıllarda Christmas Market’lerde satılan Gluhwein’ı çok severdim. Kimbilir belki de o soğukta bir miktar içinizi ısıttığı için daha da makbule geçiyordu. İkinci akşam gittiğimiz restaurant’ta İsveç Glöggwein’ını denetiyorlar. Tadımı oldukça hoş. Restaurantlar İstanbul fiyatlarının biraz üzerinde. Biz Moccasin adlı bir restaurant’a gittik ama Rebel, Atmosfar adlı restaurantlarda çok güzelmiş. Ayrıva Möllevangstorget çevresinde gidilebilecek kafeler ve publar da çok popüler. Bu arada İsveç’te İsveç kronu, Danimarka’da ise Danimarka kronu geçiyor.

christmas bazaar 2 christmas bazaar

 

İsveç’lilerin ataları Vikinglere dayanıyor. Ama Anna’ya bizim Vikingleri tanıdığımız ve sevdiğimiz Vikingler çizgi filminindeki Vikki’yi sorunca bilmediğini öğrenip şaşırıyorum. Bu arada Vikingler ile ilgili ilginç bazı bilgileri de sizlerle paylaşmak istiyorum:

Vikingler, çok tanrılı dinlerine karşılık en çok yıldırım tanrısı Thor’a inanırlarmış. İskandinavya’nın en iyi ağaçlarını seçerek yaptıkları gemileri ile en uzak mesafelere bile gidebiliyorlar, öyle ki suda kolaylıkla yol alabilen ama aynı zamanda kıyıya da kolayca çıkabilecek üstün gemiler dizayn ediyorlarmış, hatta Christoph Kolomb’dan çok daha önce Amerika’yı Vikinglerin keşfettiği söylenen ayrıntılar arasında. Gemiler Vikinglerin hayatıymış, ölen bir kişi bile kıyafetleri, serveti ve hayvanlarıyla bir gemiye konulur, üzeri çam yaprakları ile kaplanarak ateşe verilirmiş. Bu kadar denizin içinde olan bir ırkın ana yiyeceği de tabii ki balıkmış. Yaz aylarında yakaladıkları balıkları özel bir yöntemle kurutarak saklarlarmış, evlerinin çatısı ise çimenle kaplı olurmuş ki ısı soğuk kış aylarında dışarı çıkmasın.

 

Bugünün Vikingleri ise hala balık yiyor, eski çağlarda gemileri yapan maharetlerini mobilyaya ya da teknolojiye çeviriyorlar.

 

Yazı ve fotoğraflar: Banu Demir

Banuyollarda.wordpress.com

www.gezimanya.com/yazarlar/Banu Demir

banuyollarda.twitter.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar
Yurtdışı içinde yayınlandı | Yorum bırakın

Ulupelit Köyü ve Lavanda Otel

Aslında burnumun dibinde olan ama benim şimdiye kadar hiç dikkatimi çekmemiş bir köyü anlatmak istiyorum bu kez. Aslında böyle anlattıkça, bazen de biz gezginlerin doğanın bir parçası olarak kalması gereken yerlere fazlaca dikkat çektiğimizden endişe de ediyorum. Malum biz İstanbul’lular nereyi popüler yaparsak orası giderek yaşanmaz bir hale geliyor. Bodrum’dan sonra, Çeşme’nin de başına geldiği gibi..

20131123-0423-IMG-166 20131123-0908-IMG-22 20131123-0916-IMG-30 20131123-0923-IMG-44

Eşimin 45.yaş günü için ona özel birşeyler ararken bir arkadaşımın önerisi ile buldum Lavanda Otel’i ve tabii otelin bulunduğu lokasyon olan Ulupelit Köyü’nü. Ulupelit Köyü’ne Şile’ye giderken ayrılan Kömürlük yolundan ulaşabiliyorsunuz. Küçücük, şirin mi şirin bir köy Ulupelit. Bu küçücük köye ise hedefleri bir hayli yukarıdan başlamış, ama 3 sene gibi kısa sürede bu hedefine ulaşmış çok özel bir otel yapılmış. Hatta araştırmayı yaparken otelin Türkiye’nin 150 butik otelinin arasına girdiğini görünce şaşırmadım desem yalan olur.

20131123-0259-IMG-150

Otel büyük ve güzel yemyeşil bir alana yayılmış. Odaların her birinin özel isimleri ve stilleri var. Odalar hem geniş hem de yüksek tavanlı. Bir de butik otele yakışacak değişik hizmetler var. SPA ve masaj hizmetleri çok çeşitli. Ben daha önce hiç denemediğim Bali masajını denedim bu kez, masajı yapan bayanlarda Asyalı olunca sanki Bali’de masaj yaptırıyormuşuz gibi hissettik. Akşam yemeğinde yediğimiz tavuk biraz soğuktu ama ertesi gün otelden ayrılmadan bu konu ile ilgili geri bildirim yaptığımızda personelin profesyonelliği çok hoşuma gitti. Zaten sabah kahvaltısıyla bizi fethetmişlerdi.

20131123-0206-IMG-125 20131123-0316-IMG-161

Otel, butik oteller listesinde olduğu için hizmetleri ve fiyatlandırmasıyla biraz yukarıda kalıyor. Ama özel bir gününüzde, kendinizi ya da sevdiklerinizi şımartmak isterseniz neden olmasın? Bu arada kır düğünü içinde gözüme muhteşem gözüktü:)

 

 

 

Yurtiçi içinde yayınlandı | Yorum bırakın

Sağlık ve Eğitimin Şehri: Boston

Massachusetts eyaletinin göz bebeği…

1630 yılında keşfedilen Boston şehri, Amerika Birleşik Devletleri’nde pek çok ilkle anılan bir şehir. İlk halk okulunun açılması örneğin, 1635’te Boston’da gerçekleşmiş. İlk metro sistemi de bilinenin aksine New York değil, Boston’da inşaa edilmiş.

boston 5

Boston, popüler olan diğer Amerika şehirlerinden sonra bana daha dingin ve sade geldi. Hatta benim gibi New York gezisi ertesi Boston’a giderseniz inanın hayatın bile daha yavaş aktığını düşünebilirsiniz. Ama açıkça itiraf etmeliyim ki, Boston da Amerika’da sevdiğim ve bir kez daha gitmekten mutluluk duyacağım şehirler listesine eklendi. Nüfusunun 3/1’ini öğrencilerin oluşturması ve dünyanın en iyi okullarından Harvard ve MIT’nin (Massachussetts Information Techonologies) burada oluşu ise şehrin popüleritesini inanılmaz artırıyor. Eminim benim gibi Harvard Üniversitesi’ni bir, iki binadan oluşur hayal eden bir sürü kişi vardır, size şehrin neredeyse tamamında Harvard Üniversitesi var desem, eski hayalinizin yerini nasıl bir hayal alırdı?? Tek kelime ile müthiş, şehre tamamiyle yayılmış üniversite,  göz alabildiğine bahçeli binalar ve bahçelerde ders çalışan gençlik. Tekrardan okumak istesem sanırım Boston’da olmak isterdim.

harvard üniversitesi bahçe harvard üniversitesi bahçe2 harvard

Boston, 1800’lü yıllar başında kasaba olarak anılırken 1822 yılında yapılan oylama ile ‘The City of Boston’ yani Boston Şehri ünvanını almış. Ençok İrlanda ve İtalya’dan göçmen geldiği için özellikle İrlanda etkisi hala şehirde kendini belli ediyor.

Boston’ı en verimli şekilde gezmek ve mümkün olduğunca çok aktiviteye katılma düşünceniz var ise, size önerim bütün aktiviteleri içeren bir gezi kartına sahip olmak. Biz, Go Boston kartı tercih ettik ve içerisinden hoşumuza giden aktivitelerin çoğunu yapmaya çalıştık. Kartı, internetten satın alırsanız %15 daha uygun fiyata geliyor, bu yüzden gitmeden önce de alma şansınız var. Gün seçenekleri tamamiyle size kalmış; 2,3,5 ve 7 günlük alternatifleri var.

Bir şehri en kolay tanımanın yolu; ilk gün mutlaka bir hop on-off (inip binmeli) otobüs turu almak. Ben, sanırım böylece hem gezmeyi istediğim yerleri iyice aklıma kazıyorum, aynı zamanda da bir yön hissi oluşturmaya çalışıyorum. Go Boston kartı içerisinde isterseniz 2 gün kullanabileceğiniz otobüs turu da var. Bunun dışında eğer daha önce yapmadıysanız, bir Duck turu almanızı tavsiye ederim. Hem karada hem de denizde gidebilen otobüsler ile yapılan bir tur bu, bir de ilginç kıyafetli ve şakacı otobüs şoförleri ile birleşince çok eğlenceli oluyor. Bizim bindiğimiz otobüsün şoförü şimdiye kadar rastladığım otobüs rehberleri arasında, hakikaten en iyilerinden biriydi. Şehri, tramvay ile gezmek te farklı bir alternatif olabilir. Bunlar karadan yapabilecekleriniz, bir de tabii denizden yapabilecekleriniz var ki bunlardan biri beni büyüledi..

duck tur 2 duck tur driver

Devasa yelkenli bir gemide olmaktan bu kadar hoşlanacağımı belki birileri bana daha önce söylemiş olsa inanamazdım ama o kadar güzeldi ki, mutlaka ama mutlaka yapın diyeceğim. Boston körfezini panaromik olarak görmek, eski zaman kostümünde olan bir Amerikan askerinin parodisini dinlemek, Boston Körfezi’ne 1774 yılında yapılan baskında olduğu gibi çay dökmek (gerçek anlamda değil tabii),denizin sessizliğinde adeta süzülerek körfezi boydan boya geçmek harikaydı. Yelken sporu yada surf yaptıysanız bilirsiniz. Yelkeni rüzgarla doldurabilmek için zigzag lar çizerek gitmek zorundasınızdır, işte bu açıdan baktığınızda Boston şehrine doğru tüm körfez görüntüsünü gözler önüne seren zigzag lar yapmak harikaydı. Böylece manzaranın doya doya keyfini çıkartıp çok güzel fotoğraflar çekme şansına sahip olduk. Tabii eğer bu limanın tarihini de biraz biliyorsanız bugün bu berrak sular üzerinde tekne ile dolaşmanın keyfine varabiliyorsunuz, çünkü Boston’lular uzun süre limanı çöplük olarak kullanmış. Öyle ki artık halk ciddi hastalıklar ile boğuşmaya başlamış. Bundan sonraki neredeyse 100 yıl ise körfezi temizlemek için uğraşmışlar. http://www.mtholyoke.edu/~aasyed/ES100/history.html

tall-ship çay dökerken tall-ship english soldier 2

Körfezi denizden görmeye doyamadım diyorsanız  o zaman devam, gündüz bir vapur turu alabilir ya da gece turuna çıkabilirsiniz.

tall-ship

Bir de yapmanız gereken ‘Whale Watch’ gezileri var. Balinaları açık denizde izleyebiliyorsunuz. Kameranız da yanınızdaysa harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Artık İstanbul’da bizim de bir akvaryumumuz olduğu için, her ne kadar eskisi kadar cazip gelmese de New England Aquarium, ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Burayı diğer akvaryumlardan ayıran en belirgin özelliği tam ortasında bulunan devasa tank ve içerisindeki yüzlerce balık. Eğer dalgıçların besleme saatine denk gelirseniz 3-4 dalgıcın neredeyse bir bina yüksekliğindeki tanka dalmaları enteresan görüntüler oluşturuyor. Ben ençok vatozları elimle okşamayı ve şimdiye kadar görmediğim çeşitlikteki deniz analarının bölümünü beğendim.

akvaryum2 akvaryum3

Bu kadar su kenarı ve su ile aktiviteye yer vermişken Charles River’da yapılan bot turlarından birini de alabilirsiniz. Gerçi Duck tur yaptıysanız bu çok esprili olmayacaktır ama yine de güzel bir alternatif olarak belirtmeden geçemeyeceğim. Bu arada turların kalktığı yerde bulunan Alışveriş Merkezi’nin yemek bölümünde yediğim suşi, hala tadı damağımda dedirtecek cinstendi..

charles river boat tur başlangıcı charles river boat

Boston, müzeleri ile de çok özel bir şehir. Harvard Museum of History,Science Museum, MIT Museum  bence kesinlikle görülmesi gerekenler. Biz New York’ta National History Museum’ı henüz gördüğümüz için History Museum bizi çok heyecanlandırmadı. Ama Science Museum, başlı başına bir bütün günün geçirilmesi gereken bir yer.  Her yaş içinde inanılmaz eğlenceli bir yer. Yanınızda çocuklarınız var ise sakın atlamayın!

science museum dışarıdan science museum3

Şehrin nüfusunun 650.000 civarında olduğu bilgisi birçok yerde verilse de, sanırım yol yapımlarının çok olmasından şehirde bunaltıcı bir trafik vardı. Nerede 20 milyonluk bir şehir, nerede 650 bin diyorduk ama şehir dışına çıkan yollarında alternatifi olmayışı, trafiği arapsaçına döndürmüş durumdaydı.

Cheers adı size bir şeyler hatırlattı mı? 1980’lerin komik ama bir o kadar da düşündürücü dizisini desem? Evet o da Boston’da. İçerisinde içki içip, ki Blody Mary’si çok meşhur, yemek yiyebileceğiniz Cheers Bar’ın kopyası Faneuil market’te.  TV’deki şekli olan Cheers na gittik.z olur ise gidin ve te de zaman geçirin. Üç büyük binanın ortasındaki Quincy Market ve yanlarındaki South and North Market’lar ise değişik yemekleri tatmak ya da alışveriş yapmak için mükemmel.

quincy market 1 quincy market 2

Umarım deniz ürünlerini seviyorsunuzdur, çünkü Boston; Lobster , yani istakoz yiyebileceğiniz en iddialı yerlerden birisi. Bilinenlerin haricinde ben lüks değil, hatta belki de salaş olan, No Name Restoranı önereceğim.  1900’lü yılların başında bir balıkçının balık rıhtımında açtığı ufacık bir yer, bugün sadece Bostonluların değil dünyanın dört bir yanından gelenlere lezzet kapılarını açıyor. Bu arada restoranın ismi, balıkçının ‘no name, come eat’ yani ‘isim yok, gel ye’ sloganından kalmış.

Eğer pizza seviyorsanız bir de Regina Pizzayı önereceğim. Neredeyse bütün Hollywood ünlülerinin Boston’a gittiğinde pizza yediği yer burası. Yine lüks değil aksine No Name gibi salaş mı salaş bir pizzacı.. Ama pizzalar çoook lezzetli..

regina pizza

300 yıllık yaşıyla Boston’ın en eski binalarından olan Old state house gitmeniz gereken yerlerden biri. Amerikan Devrimini, yaşamış insanların gözünden anlamak isterseniz, işte buradan başlamakta fayda var. Bugün, devasa binaların arasında küçücük bir bina olarak kalsa da bundan 300 yıl önce neredeyse bu bölgedeki en şaşaalı binalardan biriymiş. Balkonundan Amerikan tarihini etkileyen birçok bildiri okunmuş olması da çok etkileyici.

Baseball merakınız var ise Fenway Park görmek isteyebilirsiniz. Boston Red Sox baseball takımı 1912’den beri bu stadyumda oynuyor.

fenway park

Bugünün en düzenli ve güvenli şehirlerden biri olan Boston’ın eskiden her bölgesinde suçun inanılmaz yüksek olduğunu duymak beni çok şaşırttı. 1990’lara kadar bazı sokaklara çeteler yüzünden girmek mümkün bile olamıyormuş ancak Boston polisinin üstün çalışmalarıyla neredeyse sıfırlanmış. Bugün buna ‘Boston Mucizesi’ diyorlar.

old state

En sona Boston’ın en lüks caddesini sakladım; Newburry Street. Boston’a özel tuğla binaların sağlı sollu dizildiği, birçok binanın giriş ya da bahçe katının restaurant ya da bar olduğu inanılmaz keyifli bir sokak. Yemek için rezervasyon yaptırmaniz lazım yoksa saatlerce kuyruklarda bekleyebilirsiniz. Biz bir akşamüstü yemek öncesi ‘Wine Flight’ için oturduk ve çok keyif aldık. Wine Flight bir arkadaşımdan yeni öğrendiğim bir servis türü. Birbirine tat olarak uyumlu 3 adet şarap küçük kadehlerde servis ediliyor. Sevdiğiniz damak tadına göre birini seçip şaraplardan doyasıya keyif alabiliyorsunuz. Eminim bizde de bazı restaurantlarda vardır ama ben henüz rastlamadığım için bana çok orijinal geldi.

newburry2 newburry4

Yolunuz Amerika’ya düşerse umarım Boston size de bana verdiği kadar keyfi verir.

Yazı ve fotoğraflar: Banu Demir

Yurtdışı içinde yayınlandı | 1 Yorum